آموزش

چاپ لیبیل

چاپ لیبل تجاری

در دنیای تجارت به قطعه ای از کاغذ، فلز یا پارچه که اطلاعات محصول را نشان می دهد، لیبل گفته می شود. تولید کنندگان معمولا اطلاعات اولیه محصولات خود را به روی لیبل درج کرده و آن را به روی تولیدات خود الصاق می کنند.

چه اطلاعاتی باید روی لیبل محصولات درج شود؟

اطلاعاتی که معمولا به روی لیبل درج می شود، شامل نام تجاری محصول، لوگوی تولید کننده، شماره مجوز بهداشت (برای محصولات خوراکی)، توضیحات ضروری در مورد نگه داری از محصول (مانند نحوه شستشو در مورد لباس ها، یا نگهداری در یخچال، در مورد محصولات خوراکی)،  محل تولید محصول، قیمت و اطلاعات تماس تولید کننده می باشد.

انواع لیبل تجاری

لیبل های تجاری در انواع متفاوتی به چاپ می رسند. هر یک از انواع لیبل کاربرد خاصی دارند؛ مثلا در صنایع غذایی معمولا از لیبل پشت چسب دار، استفاده می شود.

برچسبی که به روی بطری های نوشابه یا شیر، شیشه های مربا، ترشی یا عسل، بسته های ادویه یا کنسرو ها چسبانده شده، همگی نوعی از لیبل چسبدار هستند.

گرچه اکثر لیبل ها، به صورت برچسب تولید و استفاده می شوند، اما همه لیبل ها به صورت استیکر تهیه نمی شوند. برخی از لیبل ها نیز َبه صورت آویز روی محصولات قرار می گیرند. به عنوان مثال، لیبل ضخیمی که به لباس متصل می کنند، نوعی از لیبل بدون چسب است.

متریال مورد استفاه در چاپ لیبل

لیبل UV

متداول ترین لیبل مورد استفاده در کشور ما، لیبل یووی یا UV است. این لیبل ها به صورت تمام رنگی و به روی کاغذ به چاپ می رسند. تعداد رنگ های به کار رفته در این نوع لیبل ها، و طرح انتخابی هیچ محدودیتی نخواهد داشت.

پس از اتمام چاپ، برای محافظت بیشتر، لایه ای از روکش UV روی لیبل ها قرار می گیرد. چاپ لیبل UV، اقتصادی ترین انتخاب برای تهیه لیبل است، چرا که شما می توانید با کم ترین هزینه، هرگونه طرح و اندازه دلخواه را به عنوان لیبل، در اختیار داشته باشید.

لیبل سلفون براق و لیبل سلفون مات

لیبل سلفون براق نیز به روی کاغذ چاپ شده و روکشی از سلفون براق روی آن قرار می گیرد. به دلیل وجود روکش یا کوتینگ سلفون براق در این لیبل ها، طرح و رنگ ها، جلوه براق و جالب توجهی خواهند داشت. انتخاب طرح و رنگ در چاپ لیبل سلفون براق و مات محدودیتی نخواهد داشت.

لیبل سلفون مات نیز مانند لیبل سلفون براق تهیه می شود و در انتها، روکشی از جنس سلفون مات لیبل را می پوشاند. بنابراین  تنها تفاوت آن با لیبل سلفون براق لایه کوتینگ یا روکش آنهاست.

لیبل شیشه ای

لیبل شفاف یا شیشه ای، یکی دیگر از انواع لیبل هاست که کاربرد های بسیاری دارد. مثلا برچسب های معاینه فنی و لیبل شفاف چسبانده شده روی برخی از محصولات خوراکی، نمونه هایی از لیبل شیشه ای هستند.

تفاوت لیبل شیشه ای با سایر لیبل ها، در کاغذ مورد استفاده برای چاپ آنهاست. لیبل شیشه ای، به روی نوعی پلاستیک شفاف و نایلون مانند چاپ می شود. انتخاب طرح و رنگ در چاپ لیبل شیشه ای نیز محدودیتی ندارد و این لیبل ها به صورت تمام رنگی قابل چاپ هستند.

لیبل طلاکوب

لیبل طلاکوب نوعی بسیار زیبا و جذاب از لیبل سلفون مات می باشد. برای تهیه این نوع لیبل، ابتدا باید یک فایل تمام رنگ برای زمینه کار، و پس ازآن یک فایل تک رنگ PNG برای قسمت های طلاکوب طراحی نمود و به صورت جداگانه به چاپخانه تحویل دهید.

روکش لیبل طلاکوب، از جنس سلفون مات است.

البته می توان بنا به سلیقه و نیاز مشتری، فایل زمینه را حذف کرد و لیبل را به صورت تک رنگ و طلاکوب به چاپ رساند.

لیبل متالایز

لیبل خای متالایز، به روی نوعی از کاغذ مخصوص چاپ می شوند و برای استفاده در محیط های صنعتی مناسب هستند. این نوع لیبل ها، قابل شستشو هستند و مقاومت زیادی دارند.

چاپ طرح و رنگ در این نوع لیبل ها، محدودیتی نخواهد داشت.

نکات مهم در طراحی لیبل

لیبلی که روی محصولات چسبانده شده، به نوعی کارت شناسایی آنها محسوب می شود. از این رو می توان گفت طراحی مناسب لیبل، در معرفی محصول به مشتریان، اهمیت بسیار زیادی دارد.

در طراحی لیبل باید نکات زیر را در نظر گرفت:

  • سایز لیبل را پیش از فرم بندی در نظر گرفته و تعداد مناسب لیبل را (با توجه به سایز) خود را در یک صفحه A4 فرم بندی نمایید. ممکن است از کاغذهایی با ابعاد گوناگون، برای فرم بندی استفاده شود.
  • بهتر است طرح مورد نظر و نوشته های روی لیبل را طوری طراحی نمایید که از هر طرف حدود 3 تا 5 میلی متر با لبه کار فاصله داشته باشد. این فاصله را به عنوان لقی طراحی در نظر بگیرید.
  • از درج اطلاعات غیرضروری یا به کار بردن افراطی المان های طراحی، روی لیبل خودداری نمایید.
  • بهتر است نوشته ها به صورت خوانا و با فونت مناسب و ساده درج شده و لوگوی محصول با اندازه بزرگ تر، در محل مناسب قرار داده شود.

چاپ لیبل در مرکز چاپ پائیز

چاپ لیبل در مرکز چاپ پائیز با دستگاه های پیشرفته دیجیتال انجام می شود. از آنجایی که کامپیوتر، وظیفه چاپ لایه های رنگی را به عهده دارد، درصد خطای چاپ و لغزش لایه های رنگی در مرکز چاپ پائیز نزدیک به صفر است.

نکته قابل توجه دیگر در چاپ لیبل، قابلیت برش لیبل هاست. در صورتی که مایل هستید لیبل های مورد نیاز شما به صورت مستطیل دورگرد، مربع یا دایره تهیه شوند یا برش خاصی را مد نظر دارید، می توانید درخواست خود را در زمان سفارش مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *